Hastane Yatağında Yaşam Desteğine Ünitesine Bağlıyken Evlenen Bir Annenin Trajik Hikayesi

Yayinlanma tarihi 06/01/2021
Reklam

Düğünler genellikle hayatımızın en severek hatırladığımız olayları arasında yer alır. Bu en değerli hatıralar için yapılan kutlamalar akılda kalır ve bizi mutlu eder. Bu hatıralar o kadar özeldir ki ömür boyunca unutulmaz. Toni Carroll ve Jesse Welsh, 2019 yılının Mayıs ayında gerçekleşen düğünlerinin de unutulmaz olmasını hayal ediyorlardı.

Hastane Yatağında Yaşam Desteğine Ünitesine Bağlıyken Evlenen Bir Annenin Trajik Hikayesi

Hastane Yatağında Yaşam Desteğine Ünitesine Bağlıyken Evlenen Bir Annenin Trajik Hikayesi

 

Sıradan Bir Düğün Mü?

Bu düğünün sıradan olmaktan çok uzak olacağı en baştan belliydi. Carroll ve Welsh bir kilisede yemin etmişlerdi, ancak o sırada Avustralya’nın Melbourne kentinde bir hastanenin içerisindeki bir kilisedeydiler. Carroll, 2018 yılının kışında iki kritik hastalık teşhisi konulduğundan dolayı oradaydı.

Sıradan Bir Düğün Mü?

Sıradan Bir Düğün Mü?

 

Şok Edici Büyüklük

Carroll, ikinci çocuğuna hamile olduğu sırada boynunda şok edici bir büyüme tespit edildi. Carroll’a ilk olarak 2018 yılının Aralık ayında doğum yaptıktan sonra Hodgkin lenfoma teşhisi konulmuştu. Bu hastalık yüzünden geleceğinin nasıl olacağını bilmiyordu. Hodgkin lenfoma hastalığı zamanla onun karşılaşacağı tek şey olmayacaktı.

Şok Edici Büyüklük

Şok Edici Büyüklük

 

Yoğun Bakım Ünitesine Gönderildi

Doktorlar ayrıca Carroll’a ciddi kalp hastalığından muzdarip olduğunu fark etti. Ardından yakındaki bir hastane olan Alfred’deki yoğun bakım ünitesine gönderilmesine karar verildi. Sevgi dolu  Galli çift daha sonra teklif edip iki evlenmiş olmalarına rağmen, Carroll’ın yaşadığı sağlık sorunları yüzünden mutluluklarını gölgelenmiş oldu. Törenin ardından, Avustralyalı kadının yüksek riskli bir ameliyat olması gerekiyordu.

Yoğun Bakım Ünitesine Gönderildi

Yoğun Bakım Ünitesine Gönderildi

 

Çocukluk Aşkları

Başka bir kişiyle yakın bir ilişki kurmak, bazı insanlar için çok zor olabilir. Zamanlama ve utangaçlık da dahil olmak üzere, bir kişinin aşkta şanssız olmasının aslında birçok açıklaması vardır. Welsh ve Carroll ise daha çok küçükken, ikisi çocukluk aşkıyken böyle bir sorun yaşamadıklarını herkese kanıtlamışlardı.

Çocukluk Aşkları

Çocukluk Aşkları

 

Liseden Beri

Carroll ve Welsh, şimdilerde Melbourne’da yaşıyorlar. Çift lisede tanıştılar ve hemen arkadaş oldular. Çiftin 2014 yılında nişanlanmalarıyla artık bu arkadaşlığın başka bir boyuta geçtiğini ortaya çıkmış oldu. Ancak düğün kutlamalarının ertelenmesi gerekmişti, fakat o zamanlar bilmiyorlardı ki son kez olmayacaktı.

Liseden Beri

Liseden Beri

 

Beklenmedik Gebelik

Ne de olsa Carroll, ilk çocuğuna hamile olduğunu öğrendiğinde, çift, düğün için ayırdıkları parayı nasıl değerlendirmeleri gerektiğini yeniden düşünmek zorunda kaldılar. Ve Carroll, Amelia adında bir kızı doğurduktan sonra, mutlu ebeveynler yaklaşan düğünleri için maalesef hiç para biriktirememişlerdi.

Beklenmedik Gebelik

Beklenmedik Gebelik

 

İkinci Defa

Carroll ve Welsh, bilirsiniz, 2018 yılında tekrardan umut ettiklerini düğünü yapabileceklerini düşünüyorlardı. Welsh, Haziran 2019’da Avustralya televizyon programı Sunrise’a “Toni hamile, bu yüzden tüm kaynaklarımızı biberonlar, formül mamalar ve benzeri şeylere harcadık” dedi. “ikinci bebeğe hamile olduğunu öğrenince, ‘Eh, işte yine düğün fantezisi başlıyor’ diye düşünmeye başladılar.”

İkinci Defa

İkinci Defa

 

İçerisinde Bir Şey Büyüyor

Bu süre zarfında, Carroll boynunda, belirgin olan bir şekilde büyüyen ve onu rahatsız eden bir kisti fark etti. Ve Aralık 2018’de bebek Madisyn’e sahip olmalarına rağmen, Carroll ve Welsh doğum ile ilgili çok heyecanlı olmalarına rağmen gelecekleriyle  ilgili endişelere yol açmıştı.

İçerisinde Bir Şey Büyüyor

İçerisinde Bir Şey Büyüyor

 

Teşhis

Madisyn’in doğumundan hemen sonra Carroll’a Hodgkin lenfoma teşhisi kondu, ayrıca kendisinde ciddi kalp hastalığı olduğu da anlaşıldı. Böylece mutlu çiftin hayatının en güzel zamanlarından biri olması bu zamanlar bir anda alt üst oldu.

Teşhis

Teşhis

 

Hodgkin Lenfoma

Hodgkin lenfomasının tıbbi bir hastalık olarak kökeni, İngiliz doktor Thomas Hodgkin’in İngiltere, Londra’daki Guy’s Hastanesinde bir dizi ilgi çekici vaka hakkında yazdığı 1832 yılına kadar uzanıyor. Söz konusu yedi hastanın da genişlemiş lenf nodüllerine sahip olduğunu açıkladı ve bu da hastalığının etkileri tamamen aynı olmasa da en azından yakın olduğunu ima etti. Doktorun tezi, Londra Tıp ve Chirurgical Society tarafından yayınlanan bir dergide de yayınlandı.

Hodgkin Lenfoma

Hodgkin Lenfoma

 

1865’ten Beri Bilinmiyor

Ancak, 1865 yılına kadar pek çok kişi Hodgkin’in tıp dünyasındaki araştırmasını kabul etmedi. Daha sonra, Samuel Wilks adında bir adam, dokuz yıl önce aynı koşullar gibi görünen şeyleri araştırmış ve kendi makalesini derlemişti. Wilks, bu bulguları ilk yapan kişinin kendisi olmadığını anladığında, “Hodgkin hastalığı” ndan bahseden başka bir makale yayınladı.

1865'ten Beri Bilinmiyor

1865’ten Beri Bilinmiyor

Yeni Keşifler

Zamanla bu konu üzerine düşen araştırmacılar, Hodgkin lenfoması olarak bilinen şey hakkında daha fazla şey keşfetmeye başladılar. Örneğin, bu spesifik kanser formunun radyoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebileceği keşfedildi. Bugün, kemoterapi bir alternatif olsa da, hastalar hastalıkla mücadele etmek için aynı şekilde tedavi edilmektedir.

Yeni Keşifler

Yeni Keşifler

 

Kanserle Mücadele

Carroll daha sonra kanseriyle savaşmasına yardımcı olması için kemoterapi yaptırması gerekti; bununla birlikte, kardiyolojik hasar da tartışmasız daha önemli bir problemdi. Kardiyolojik hastalığının kökeni tam olarak bilinmemesine rağmen, bilim adamları kalp fonksiyonunda bozulmaya yol açabilecek spesifik risk faktörlerinin neler olabileceğini belirlediler.

Kanserle Mücadele

Kanserle Mücadele

Kalp Hastalığı

Mayo Clinic web sitesine göre, “konjestif kalp yetmezliği olarak da bilinen kalp rahatsızlığı, kalp kası olabildiğince etkili bir şekilde kan üretemediğinde meydana gelmektedir.” Kalpteki sıkıştırılmış arterler veya yüksek kan basıncı gibi belirli faktörler, sonunda kalbi zayıflatır veya sertleştirir, bu da onu verimli bir şekilde dolduramaz ve pompalayamaz hale getirir. ”

Kalp Hastalığı

Kalp Hastalığı

Tersine Çevrilebilir

Bu durumun üstesinden gelinebilir. Mayo Clinic, “Kalp hastalığına katkıda bulunan tüm hastalıklar tersine çevrilemez” diye açıklama yaptı. “Ancak, ilaçlar kalp yetmezliğinin belirtilerini ve etkilerini azaltabilir ve daha uzun süre hayatta kalmanıza yardımcı olabilir.” “Egzersiz yapmak, yemeğinizdeki tuzu azaltmak, tansiyonu kontrol altına almak, kilo almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaşam kalitenizi artıracaktır.”

Tersine Çevrilebilir

Tersine Çevrilebilir

Alfred Hastanesi

Öte yandan, Carroll hala hastalığıyla boğuşuyordu ve korkunç prognozu sebebiyle, Melbourne’deki Alfred hastanesine nakledilmesi gerektiğine karar verildi. Adını 19. yüzyıl İngiliz Kraliyet Prensi Alfred’den alan hastane, diğer şeylerin yanı sıra kalp ve kanser hastalarının tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Alfred Hastanesi

Alfred Hastanesi

 

Vuruldu

Gerçekte, Alfred, 1868 senesinde Avustralya’yı ziyaret ederken az kalsın ölmek üzereydi. Sidney’deki bir toplantıda, Henry James O’Farrell adında bir adam prensi vurarak onu ciddi şekilde yaraladı. Neyse ki, O’Farrell tekrar kraliyete saldırmaktan vazgeçti,mahkum edildi ve asıldı. Alfred’in rehabilitasyonunun ardından, elbette Melbourne kliniği de dahil olmak üzere onuruna iki hastane açıldı.

Vuruldu

Vuruldu

 

Duygusal Olarak Bozguna Uğramak

Carroll’ın kalp hastalığı, The Alfred’in müdavimlerinden biri haline gelmesi onu endişe ataklarına sokuyordu, en azından sağlığı kötüleşiyor gibi görünüyordu. “Toni, gittikçe ilerleyen ve muhtemelen ölümcül kalp yetmezliği olması sebebiyle başka bir kurumdan The Alfred’e kabul edildi,” Dr. Dashiell Gantner, Haziran 2019’da hastanenin web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Duygusal Olarak Bozguna Uğramak

Duygusal Olarak Bozguna Uğramak

 

Koma

Carroll daha sonra, durumun ciddiyetinden ötürü Alfred’deki doktorları tarafından uyarılmış bir komaya alındı. Bununla birlikte, Gantner’in göstereceği gibi, Carroll hala hayati işlevlerini sürdürmesine yardımcı olan bir yaşam destek sistemine bağlandı.

Koma

Koma

Kalp Pompası

Gantner, The Alfred’in sayfasına akciğerler ve kalp üzerindeki yükü azaltan bir sisteme atıfta bulunarak, “Toni bir ECMO makinesinde biraz zaman geçirdi” dedi. “Son zamanlarda, bir tür kalp pompası ile tedavi edildi.” Ve Carroll’ın iyileşmesinin bir aşamasında, Welsh’e karısının yaşamak için sadece birkaç günü olduğu bilgisi verildi.

Kalp Pompası

Kalp Pompası

 

Büyük Kalp Ameliyatı

Neyse ki Carroll, büyük bir kalp ameliyatına ihtiyacı olmasına rağmen hayata tutundu. Son olarak, Welsh, doktorların karısının akrabalarına ameliyattan sağ çıkamayacağını bildirmesinin en doğru karar olduğuna vardı. Çift bu sefer onunla tekrar evlenmek isteyip istemediğini eşine sormaya karar verdi.

Büyük Kalp Ameliyatı

Büyük Kalp Ameliyatı

 

Kısa Süre Önce Karar Verilen Düğün

Carroll, Welsh’in yeni önerisini Mayıs 2019’daki kalp ameliyatından sadece birkaç gün önce onayladı. Sonuç olarak, Alfred’deki işçiler çok kısa bir sürede bir tören düzenlemek için hazırlıklar yaptılar. Ve “düğün koordinatörü” olarak çalışanlardan biri olan hemşire Paul Leonard, çiftin büyük gününü unutulmaz kılmak için personelin ne kadar çalıştığını paylaşmaya devam etti.

Kısa Süre Önce Karar Verilen Düğün

Kısa Süre Önce Karar Verilen Düğün

 

Hastanede Düğün

Leonard, Haziran 2019’da Alfred’in YouTube kanalında yayınlanan bir videoda “Toni ve Jesse evlenmek istediklerini paylaştılar.” “Kimlerin katılmak istediğini merak ederek tüm YBÜ çalışanlarına bir e-posta gönderdik. Ve çok büyük bir geri dönüş aldık, bu yüzden kurabiye yapan insanlar, alanı doldurmaya yardım etmek isteyen insanlar ve süslemek isteyen insanlar var.

Hastanede Düğün

Hastanede Düğün

 

Hastaneden Kaçış Yok

Carroll’ın hastalığı hakkında endişe edilecek bir şey yoktu çünkü düğün hastane odasında gerçekleşecekti. Bu nedenle, müstakbel gelin koridorda yürümek yerine, Galliler ve akrabalarının onu beklediği tesisin kutsal alanında düğünleri olacaktı. Ve düğüne giden papaz Leonard, Avustralyalı kadının olayı nasıl ele aldığını yorumladı.

Hastaneden Kaçış Yok

Hastaneden Kaçış Yok

Reklam