Bugüne Kadar Yapılmış En Kötü Uçaklar

Yayinlanma tarihi 03/10/2021
Reklam

Hemen hemen herkes, özellikle tarihe veya uçaklara özel ilgi duyan biriyseniz, Wright kardeşlerin kim olduğunu bilir. Kim olduklarını bilmiyorsanız, tarihin en tanınmış uçak tasarımcılarından birileri olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız. Öyle olsa bile, başarılı bir sonuç ortaya çıkmadan önce defalarca başarısız oldular. Yine de deneyip ellerinden geleni yapmayan çalışan ve başarısız olanlar sadece onlar değildi. Özellikle 1950’li ve 60’lı yıllarda insanlar uçağı farklı bir şekilde icat edebilmek adına birçok farklı girişimde bulundular, için defalarca denediler, ancak çoğu başarısız oldu. Şimdi isterseniz bu zamana kadar uçak tarihinin en büyük başarısızlıklarından bazılarını görelim.

The Fisher P-75 Eagle

Bu uçak tasarlanırken herkesin onun için çok büyük umutları vardı. Bu uçak Birinci Dünya Savaşı’nın zaferinin sembolü olarak yapılmıştı ve “75” kısmının ismine eklenmesinin nedeni Birinci Dünya Savaşı silahı olan Fransız 75 mm topundan esinlenildiğinden dolayıdır. “Kartal”, maskotu kel kartal olduğu için Amerika’nın bir sembolüdür. Bu uçakta, farklı uçakların parçalarından alınıp kullanıldı ve bütün parçaları bunu yapabilmek için birleştirdi. Ne yazık ki, tasarlayan kişilerin hayallerini kurdukları şekilde iyi bir performans sergileyen bir uçak olmadı. Herkes için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

The Fisher P-75 Eagle

The Fisher P-75 Eagle

The Douglas DC-10

55 kaza sonucunda birçok ölüme sebep olan bu uçak tartışmasız şu ana kadar üretilmiş en kötü uçaklardan biri. Bu uçağın en büyük sorunu, kapıların içe değil dışa doğru açılmasıydı, bu şekilde uçak üretmek imkansız olmasa da kapılar düzgün bir şekilde kapanamıyordu. 1972 yılında gerçekleşen bir uçuş sırasında kapı bir anda uçuş esnasında havada açıldı ve bu olay 1974 yılında tekrardan gerçekleşti. 1979 senesinde uçağın kalkış anında uçağın bir kanatı düştü. Neyse ki, sonradan bu uçağın daha güvenli hale gelebilmesi için birçok değişiklik yapıldı.

The Douglas DC-10

The Douglas DC-10

The Bell FM-1 Airacuda

1937 senesinde Airacuda modeli tanıtıldı ve yenilikçi tasarımı ve özellikleri sayesinde muhteşem olması bekleniyordu. Uçağın başarılı olduğu taraflarından biri de motorların ve silahların yerleştirdiği yerdi, bu yönleri sayesinde savaş uçağı olarak kullanılmasını oldukça kolaylaştırdı. Ne yazık ki, bu uçak çok hızlı gittiğinde aşırı ısınıyordu ve bir ateşleyicinin kaçmasına sebep olan zayıf bir tasarıma sahipti. Ayrıca uçağın içinden bir silahın ateşleniyor olması, tüm uçağının içinin dumanla dolmasına sebep oldu.

The Bell FM-1 Airacuda

The Bell FM-1 Airacuda

The Vought F7U Cutlass

Cutlass, sıradan bir kuyruk kısmıyla inşa edilmediği ve geleneksel olmayan bir kanat tasarımına sahip olduğu için benzersiz tasarımıyla kısa sürede tanındı. Havalı tasarımına rağmen, uçağın birçok sorunu vardı. Uçak, yüksek hızlara ulaşabiliyor olsa da, yüksek irtifalara ulaşamadı ve bu yüzden uzun süre havada kalamıyordu. Uçağın sorunu sadece bu değildi, uçak kalkış anında bile kalkışı başarıyla tamamlayabilecek güce zar zor sahipti; neredeyse yüzde yirmi beş oranında bu model uçak düştü.

The Vought F7U Cutlass

The Vought F7U Cutlass

The Convair NB-36

Nükleer bir zincirleme reaksiyonu başlatmak için bir nükleer reaktör kullanılır, bu yüzden sadece nükleer santraller gibi kontrollü yerlerde kullanılmalıdır. Tüm bu tehlikelere rağmen, 50’li yıllarda listeye yeni bir uçak daha eklendi. Sonuçta ortaya çıkan uçak o kadar tehlikeli ve riskli bir uçaktı ki, her uçtuğunda izini takip etmek için başka bir uçak daha uçmak zorunda kaldı … Bu durum tam 47 defa gerçekleşti.

The Convair NB-36

The Convair NB-36

The PZL M-15 Belphegor

Polonya’da üretilen PZL M-15 Belphegor, şimdiye kadarki ilk çift kanatlı uçaktı. Bu uçak 1972 yılında üretilmeye başlandı ve başlangıçta ekinleri temizlemek amacıyla  kullanılmak üzere yapıldı. Jet gücüyle yapılan uçak, herkesin tahmin ettiğinden çok daha pahalıya mal olmuştu.

The PZL M-15 Belphegor

The PZL M-15 Belphegor

The Wright Flyer

Smithsonian, Wright Flyer hakkında şunları söylüyor: “İlk defa güçlü, havadan ağır makineyi uçuş süresince sürekli güverteden bir pilotun kontrolünde olması gerekiyor.” Ayrıca havada bir dakika bile kalmaya dayanamadı ve kontrol etmesi son derece zordu. 17 Aralık 1903’te bu uçağı dört kez uçurma girişiminde bulundular ve bu şekilde tarihe karıştı.

The Wright Flyer

The Wright Flyer

The Harrier Jump Jet

İngiliz Donanması’ndan ilham alarak Sovyetler Birliği, Yakovlev Yak-38 adını verdikleri bir uçak yaptı. Ne yazık ki İngiliz uçağının Sovyet versiyonu standartları karşılayamadı. Dışarısı sıcakken, uçak sadece 15 dakika havada kalabiliyordu. iyi havalarda bile uçak üzerinde herhangi bir silah bile olmamasına rağmen sadece 800 mil kadar ilerleyebiliyordu.

The Harrier Jump Jet

The Harrier Jump Jet

The Lockheed Martin VH-71

Detaya inildiğinde bu uçağın kağıt üzerinde oldukça iyi bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Augusta Westland ve Lockheed Martin, bu uçağı 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıp pazarlamaya başladılar. Bu uçak o kadar şaşırtıcı görünüyordu ki, Deniz Piyadeleri Başkan’ı taşıması için kullanılmasını bile önerilmişti! Ne yazık ki, fiyattı sadece birkaç yıl içerisinde 6,1 milyar dolardan 11,2 milyar dolara çıktı, bu mantıklı bir fiyatlandırma sistemi değildi.

The Lockheed Martin VH-71

The Lockheed Martin VH-71

The Bristol 188

Ne sattığınız veya yaptığınızdan bağımsız olarak, en azından rakiplerinizle aynı seviyede mücadele ediyor olmanız her zaman önemlidir. Chuck Yeager, 1947 senesinde Bell X-1’i icat ettiğinde, diğer insanları buna benzer bir uçak yapmaya ve yaratmaya teşvik etmişti. İngilizlerin Bristol 188 adını verdikleri bir versiyonları vardı, ancak uçakta birçok kusur bulunuyordu. Uçuşlar sırasında sadece yakıt deposundan yakıt sızmakla kalmadı, uçak 300 MPH yer hızına ulaşana kadar başarılı bir kalkış sağlayamadı.

The Bristol 188

The Bristol 188

The Aerodrome

1901’de bilim adamı ve mucit Samuel Pierpont, bir milden fazla başarılı bir şekilde uçabilen bir uçak tasarlamıştı. Daha sonra ilk insan güçlü uçuş denemesi yapıldı. Aerodrome, 52 hp radyal ve başarılı bir güç-ağırlık oranı ile oldukça etkileyiciydi, ancak ne yazık ki başarısız oldu ve Potomac Nehri’ne iki defa düştü.

The Aerodrome

The Aerodrome

The McDonnell XF-85 Goblin

Bu uçak belirli bir nedenle yapıldı: parazit savaşçısı olmak. Bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz, bu küçük uçağın çok daha büyük bir uçağa bağlı olduğunu ve düşman uçaklarıyla savaşmaya yardımcı olmak için uçuş ortasında fırlatıldığını hayal edin. Bu kulağa harika gelse de planlandığı gibi yürümedi; Bu küçük uçaklar, devasa düşman uçakları ve silahları tarafından etkisiz hale getirildi.

The McDonnell XF-85 Goblin

The McDonnell XF-85 Goblin

The Lockheed XFV-1 Salmon

1950’li yıllarda ABD ordusunun pek çok kullanıma hazır fikirleri vardı ve devasa bütçesi sayesinde bu fikirlerden bazıları gerçeğe dönüştürmeyi başardılar. Bu uçak dikey olarak kalkmak amacıyla üretilmişti, ancak bu aynı zamanda dikey olarak inmesi gerektiği anlamına geliyordu, bu da motoru parçaladığından dolayı uçağı mahvetti.

The Lockheed XFV-1 Salmon

The Lockheed XFV-1 Salmon

The Grumman X-29

ABD Hava Kuvvetleri Grumman X-29’u 1980’li ve 90’lı yıllar arasında üretmişti. Ön kısımda yer alan kanatları, daha iyi aerodinamik ve daha şık bir görünüm sağlamak amacıyla için tasarlanmıştı, fakat bu durum düzgün uçmayı matematiksel olarak imkansız hale getirdi. Hava Kuvvetleri, NASA, Grumman ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından tasarlanmış olmasına rağmen, hala birçok büyük kusuru olan bu uçak için, bir NASA çalışanı tarafından, “Uçuş rotasında saniyede 40 kez düzeltme yapan bir dijital uçuş bilgisayarı düzgün çalışmayan bir uçağı uçurmak imkansızdı” Dedi.

The Grumman X-29

The Grumman X-29

The Baade 152

Alman yapımı bu uçak, bir bombardıman uçağının tasarımından ilham alınarak üretilmişti. Uçak, bir bombardıman uçağının sahip olması gereken tüm özelliklere sahipti. Fakat, gerçek bir havayolu uçağına uygun bir uçak değildi. Denemeler sırasında uçak düştü ve sadece iki uçuştan sonra uçakta yer alan tüm mürettebatın ölümüne sebep oldu. Prototip 1961yılında iptal edildi ve bu uçak Doğu Almanya’da şu zamana kadar yapılmış tek uçak oldu.

The Baade 152

The Baade 152

The Rockwell XFV-12

Uçakların ilk prototibini tasarlamak oldukça zor olmalı, ancak 1970’li yıllarda tasarımı bu kadar iyi olan bir uçağın en iyi havayolu şirketlerinden birinde yer almasıyla ortalığın karışacağını düşünmezsiniz. Bu düşünce, The Rockwell XFV-12 ‘nin icat edilmesiyle ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu ortaya koymuş oldu. Bir kez bile olsun bir uçuş yapmamış olmasına rağmen benzersiz bir tasarımı ve ilginç özellikleriyle ilgi çekiyordu.

The Rockwell XFV-12

The Rockwell XFV-12

The Tupolev Tu-144

Tupolev Tu-144, aslında 1970’li yıllarda tasarlanmış olan süpersonik bir uçaktı. Ne yazık ki, prototipi Paris Air Show sırasında düştü ve başarılı olamadı. Uçak bir daha kullanılmamaya karar verilmesinden önce neredeyse 55 defa denemede bulunuldu, sonrasında bir daha hiç kullanılmadı.

The Tupolev Tu-144

The Tupolev Tu-144

The Dassault Balzac V

Bu fikir, kağıt üzerinde inanılmaz görünüyor olmasına rağmen gerçek hayatta pratiğe döküldüğünde ortaya ne kadar korkunç bir fikir olduğu çıkmış oldu. Fransızlar, tasarımını Mirage III’den esinlenerek üretilen bir uçak yapmak istediler. Test çalışması sırasında iki pilot öldü, ancak bu durum Fransızların tekrar denemesini engelleyemedi … ancak uçak yine düştü. Neyse ki bu sefer pilot kendini dışarı atabilmeyi başardı ve hayatta kaldı.

The Dassault Balzac V

The Dassault Balzac V

De Havilland Comet

De Havilland Comet birçok harika özelliğe sahip olan bir uçak olmasına rağmen, olumsuz yönleri iyilerden çok ağır basıyordu. Aslında, bir noktada De Havilland Comet, korkunç şekilde tasarlanmış uçaklardan biriydi. Mühendisler tasarımı iyi bir hale getirebilmek amacıyla ellerinden geleni yaptılar, ancak maalesef ölümcül kazaların hiçbiri önlenemedi.

De Havilland Comet

De Havilland Comet

Şeytanın Hoverbike’ı
Günümüzde oldukça popüler olan hoverboardların 1950’li yıllarda ABD askeri uçak tasarımından esinlenilerek tasarlandığını biliyor muydunuz? ABD Piyadesinin savaşa girebilmesi için tek kişilik bir helikopter uçağı tasarladılar. Sizi havaya iten bu çok güçlü bıçakların ayaklarınızdan sadece dört inç uzakta olduğunu ve kendinizi onların üzerinde dengelemeniz gerektiğini düşünene kadar bu fikir kulağa oldukça güzel gelebilir!

The Devil’s Hoverbike

The Devil’s Hoverbike

The Christmas Bullet

The Christmas Bullet, aslında bir psikopat olduğu bilinen Dr. William Whitney Christmas tarafından tasarlanmış ve üretilen bir uçaktır. Noel, bu uçağı pilotun belirli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra kesinlikle öleceğini bilmesine rağmen üretti. Noel, Cuthbert Mills adında bir pilotu uçağı test edebilmesi için davet etti ve Mills, annesini ona katılmaya ve oğlunun bir uçakla uçmasını izlemeye davet etti. Mills, uçuşun kalkışını gerçekleştirirken, uçağın kanatları katlandı ve bu da uçağı uçamaz bir hale getirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi uçak düştü ve Cuthbert Mills hayatta kalmayı başaramadı.

The Christmas Bullet

The Christmas Bullet

The Messerschmitt Me 163 Komet

Messerschmitt Me 163 Komet, düşman uçaklarını düşürmek için üretilmiş olan ve roketle çalışan bir düşmanları önleme aracıdır. Bu kulağa ne kadar korkutucu geliyor? Bu uçak, herhangi bir düşman uçağının uçaklarından daha hızlı saatte 0’dan 100 mil hıza çıkabilir. Ne yazık ki, o kadar küçük bir yakıt deposuna sahipti ki, yeniden doldurmak için inmesi gerekene kadar havada yalnızca fazladan üç dakikaya kadar kalabiliyordu. Yakıt deposunda bir sorun olduğu ve çok fazla sızıntı yaptığı için düştü ve yangınlara neden oldu ve çok sayıda pilot bu uçuşları denerken öldü.

The Messerschmitt Me 163 Komet

The Messerschmitt Me 163 Komet

The Noviplano

İtalyan bir uçak üreticisi olan Caproni, bu dev uçağı 1920’lerde yarattı. Asıl amacı, Atlantik Okyanusu boyunca 100 yolcu taşımaktı, ancak asla ülke dışına çıkmayı başaramadı. Bu saçma uçak, başlı başına tam bir felaket gibi görünen sekiz motor ve dokuz kanatın bir araya gelmesinden oluşuyordu.

The Noviplano

The Noviplano

The Blackburn Roc

Bu savaş uçağı, diğer uçakların düşmanlar tarafından vurulmasını önlemek amacıyla tasarlanmıştı. Pilot koltuğunun hemen arkasında dört makineli tüfeğin tam oturduğu bir yuva vardı. Uçak işini düzgün yapmak için oldukça ağır ve yavaş olduğunu defalarca gözler önüne sermişti ve Kraliyet Donanması bu sebeple üretimini durdurdu ve bir daha uçmasına izin vermedi. İkinci Dünya Savaşı sırasında sadece bir düşman uçağını düşürmeyi başardı.

The Blackburn Roc

The Blackburn Roc

The Blackburn Botha

1930’lu ve 40’lı yıllarda, en kolay tabirle Blackburn’ün en iyi zamanları olmadığını söyleyebiliriz. İster inanın ister inanmayın, Botha en korkunç şekilde hazırlanmış ikinci uçaktı. Bu iki motorlu torpido bombardıman uçağının, korkunç bir mürettebat görüşü ve dördüncü bir mürettebat üyesinin kesinlikle ihtiyaç vardı. Bunlara benzer başka birçok kusuru vardı. Bu nedenle torpidoları ateşlemek için çok ağırdı. Üstelik, uçağın uçması çok zor olduğundan dolayı birçok defa ölümcül kazaya maruz kaldı.

The Blackburn Botha

The Blackburn Botha

 

Reklam