Zdjęcia z dronów od których nie będziesz mógł oderwać wzroku

Opublikowano 10/13/2020
Reklama

Pierwsze drony powstały na użytek wojska i służb specjalnych już wiele lat temu i miały podobny kształt i funkcje do samolotu. Ich zadaniem było zbieranie danych i fotografowanie obszarów, do których bezpośredni lot samolotem lub helikopterem z ludźmi na pokładzie nie jest możliwy i zbyt niebezpieczny. Jak każda nowa zaawansowana technologia, również drony były początkowo niezwykle kosztowne i dopiero od kilku lat, w miarę dynamicznego rozwoju specjalistycznej elektroniki powszechnego użytku, powstały nowe drony, tańsze drony. Dziś gdy mówimy dron, wyobrażamy sobie zwykle drony z kamerą
Dzięki technologii dronów możemy zobaczyć wspaniałe krajobrazy z perspektywy lotu ptaka, a nawet jedne z najbardziej ukrytych miejsc na naszej planecie. Fotografowie często wykorzystują drony do zrobienie zdjęc ktorych przy standardowej technologii nie można wykonać. W poniższym artykule zebraliśmy  najbardziej niezwykłe zdjęcia o których na pewno długo nie zapomnisz.

Jesienna Autostrada

Autostrada pokazana na zdjęciu prowadzi nas przez piękne lasy Rumunii. Otoczona jest ona pięknymi drzewami w żywych jesiennych odcieniach czerwieni, złota i pomarańczy. Ten spektakularny widok z góry pięknie oddaje barwy prawdziwej jesieni.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 07.25.02

Jesienna Autostrada

Autostrada z innej planety

Kolejne zdjęcie autostrady: To zdjęcie z kolei wygląda jak scena z filmu science fiction. W rzeczywistości jest to droga w Arizonie. To fantastyczne ujęcia zostało zrobione przez tureckiego fotografa – Aydına Büyüktaşa, który specjalizuje się w fotografii za pomocą dronów. Zdjęcia przedstawiają wzgórza Arizony, które wyglądają jak kratery planetarne. Różnorodność takich krajobrazów i formacji geologicznych na tej autostradzie jest osobliwością w USA. Widoki za oknem zmieniają sie wprost nie do poznania. Wystarczy przejechać kilkanaście mil aby krajobraz zamienił się diametralnie – z szerokich zielonych pastwisk w wąskie czerwonokrwiste kaniony, a następnie w skaliste pustkowia. Te ogromne przestrzenie autostrady i wspaniałe krajobrazy są wprost przepiękne.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.50.44

Autostrada z innej planety

Wojna w Syrii

To zdjęcie pokazuje wojnę w Syrii która rozpoczęła się w 2011 roku antyrządowym powstaniem. Jego bezpośrednią przyczyną były autorytarne rządy Baszszara al-Asada. Syryjczyków zainspirowały do protestów a następnie zbrojnego wystąpienia udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii. W reakcji na demonstracje władze syryjskie nakazały siłom bezpieczeństwa krwawo stłumić powstanie, w wyniku czego zginęły setki cywilów. 3 lutego 2012 rozpoczął się wielki szturm na miasto Hims. Zdumiewająco realistyczne zdjęcie zrobione właśnie z drona pokazuje trwającą tam nadal wojnę. Na zdjęciach widzimy czołgi wjeżdżające na wcześniej zajęty obszar zamieszkały przez ludność cywilną oraz szkody widoczne wokół.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.51.01

Wojna w Syrii

Jezioro ognia

Islandia powszechnie nazywana krainą “lodu i ognia”. To miejsce w którym te skrajne żywioły nieustannie się ze sobą stykają. Islandia zawdzięcza swój niepowtarzalny wygląd w dużej mierze wulkanom. Być może stanowią największą siłę ziemi tworząc nieskończone pola lawy pokrytej mchem, rozległe równiny czarnego piasku, poszarpane szczyty i ogromne kratery. Dzięki dronom możemy dotrzeć tam, gdzie wcześniej się nikomu nie udało, zobaczyć obszary zbyt niebezpieczne dla ludzi a następnie uchwycić te miejsca na zdjęciach. Zdjęcie poniżej uchwyciło drugiego drona lecącego nad Islandią a obok erupcję wulkanu, z lawą lejącą się między górami. Cały ten obraz przypomina nam jezioro w ogniu.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.51.16

Jezioro ognia

Betonowe miasto

Chiny są znane z ogromnej ilości ludzi. Miasto Szanghaj jest prawdopodobnie najlepszym tego przykładem ponieważ jest największym miastem na świecie. Miasto Szanghaju liczyło w 2017 roku aż 24 miliony mieszkańców. Głównym językiem obowiązującym w mieście jest język szanghajski, który jest jednym z wielu (około 250) dialektów chińskich używanych na całym świecie. Na zdjęciu został uchwycony właśnie Szanghaj – jedna z najgęstszych i najlepiej rozwijających się metropolii na świecie. Możemy tu zobaczyć wielopoziomowy węzeł ulic i centrum miasta w godzinach szczytu z lotu ptaka.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.51.30

Betonowe miasto

Kościół W Barcelonie

Świątynia Expiatori del Sagrat Cor to kościół rzymskokatolicki i niewielka bazylika znajdująca się na szczycie góry Tibidabo w Barcelonie, w Hiszpanii. Budynek jest dziełem hiszpańskiego architekta Enrica Sagniera ale został ukończony dopiero przez jego syna – Josepa Marię Sagnier i Vidal. Na tym niesamowitym zdjęciu widoczne są posągi z kościoła Sagrat Cor. Ujęcie doskonale ukazuje kościół położony wysoko nad ulicami Barcelony, otoczony przez chmury.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.52.25

Kościół W Barcelonie

Opustoszałe rejony Abchazji

Obiła wam się kiedyś o uszy Abchazja? Abchazja – inaczej Republika Abchazji to niezależne, nieuznawane państwo. Według prawa międzynarodowego jest to nadal cześć Gruzji a właściwie jej autonomiczna republika, wchodząca w skład tego państwa. Niewiele osób nigdy nie słyszało o tym miejscu. Na początku lat 90 zostało strasznie zniszczone w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi. Wiele obszarów zostało rownież opuszczonych. Masa regionów to obszary z opustoszałymi budynkami. Budynek na zdjęciu to uchwycone przez dron dawno zapomniane kolegium, obecnie zupełnie porośnięte zielenią.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 18.08.44

Opustoszałe rejony Abchazji

Do nieba w Gruzji

Filar Katskhi jest naturalnie występującą skałą. To 40-metrowy naturalny wapienny monolit znajdujący się we wsi Katskhi w Gruzji. Kiedyś był miejscem kultu, a ludzie nazywali go w dosłownym tłumaczeniu “filarem życia”. W czasach, gdy wierzono w bożki Filar Katskhi był reprezentacją miejscowego boga płodności. Na szczycie filaru mieści się kościół, w którym mieszka miejscowy mnich. Maxime ma 59 lat i dwa razy w tygodniu otrzymuje paczki żywnościowe i zapasy od swoich wyznawców. Aby dostać się na szczyt, należy wspiąć się po drabinie o długości 131 stóp. Dostając paczki to jedyne momenty, kiedy mnich komunikuje się z otaczającym go światem.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.53.08

Do niebo w Gruzji

Wodospad

Norwegia to kraina wodospadów. Mardalsfossen to wodospad znajdujący się w gminie Molde w hrabstwie Møre og Romsdal w Norwegii. Powszechnie nazywany jest jednym z najwyższych wodospadów znajdujących się w Europie bo mierzy aż 1175 stóp. Wodospady występują w dużej ilości na rzece Mardøla, która wypływa z wiszącej doliny do jeziora Eikesdalsvatnet, około 2 km na północny zachód od wioski Eikesdalen. Wodospad jest tak oszałamiające piękny, że zapiera wszystkim dech w piersiach. Na zdjęciu widzimy wodospad w otoczeniu chmur, które sprawiają, że wodospad wydaje się unosić nad ziemią.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.53.25

Wodospad

Skok w rzekę Smoka

Wodospad widoczny na zdjęciu wypływa z rzeki czarnego Smoka. Nazwa pochodzi od chińskiej nazwy Amuru, który wyznacza północną granicę prowincji i stanowi naturalną granicę chińsko-rosyjską. To idealnie skomponowane panoramicznie zdjęcie jest wynikiem świetnie rozwiniętej technologii i możliwości zrobienia zdjęcia przez drona. Autor – nagradzony fotograf zajmujący się fotografią za pomocą dronów opowiadał o bohaterze zdjęcia: „Mężczyzna ma ponad sześćdziesiąt lat i jest rekordzistą świata w skakaniu do wodospadów i wpisany za to do księgi Guinnessa. Zaskoczył świat swoim skokiem do słynnej chińskiej Żółtej Rzeki i skokach z wieży ciśnień w Chińskiej prowincji Heilongjiang. ”

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.53.40

Skok w rzekę Smoka

Plastkowe ptaki

Latające drony są czasem atakowane przez drapieżne ptaki. Na szczęście zwykle ptasie drapieżniki szybko się orientują, że tego “plastikowego ptaka” nie da się tak naprawdę zaatakować i szybko odlatują. Często się też zdarza, że mewy, gołębie i inne ptaki latają bardzo blisko dronów i próbują przegonić plastikowego intruza. W takich sytuacjach najlepiej szybko zawrócić dronem aby nie dopuścić do zderzenia drona z ptakiem. Na tym zdjęciu został uchwycony moment kiedy lecący dron został zaatakowany przez orła. Zwierzę majestatycznie rozkłada skrzydła. Ptaki drapieżne mylą drony z innym ptakami i potrafią je tak uszkadzić, że drony spadają na ziemię. Cieszy nas to, że nie jest odwrotnie i ptaki wychodzą z tego żywo.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.54.01

Plastikowe ptaki

Samotność podczas jesieni

Justen Soule – fotograf robiący zdjęcia za pomocą dronów uchwycił ten bajkowy krajobraz w 2017 roku. Zdjęcie zostało zrobione w zatoce Aleksandryjskiej między Nowym Jorkiem a Kanadą. Jedyne drzewo rosnące obok tego samotnego domu zmienia sezonowo kolory liśći, szczególnie podczas jesieni. Wygląda to niesamowicie malowniczo i jest samotność domu stanowi dość niespotykany obrazek. Jest to ciekawe jak mieszkańcy domku sobie radzą na co dzień, i czy jest tam doprowadzaona elektryczność i woda. Ciekawe również czy mieszkają tam przez cały rok. Takie domki na wodzie znajdują się w różnych miejscach na świecie, ale ten jest wyjątkowy wlaśnie przez drzewo które rośnie obok.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.54.16

Samotność podczas jesieni

Nowy świat

Zawód alpinisty myjącego okna w budynkach wysokościowych nie jest najłatwiejszym zawodem. Na pewno nie każdy byłby w stanie się tym zajmować. Przede wszystkim duża część ludzkości cierpi na lęk wysokości. Od kandydatów wymagane są odpowiednie warunki psycho – fizyczne oraz ukończenie profesjonalnego kursu alipinistycznego. Choć wydaje się to zupełnie szalone taka praca przyciąga coraz więcej osób. Nie jest wcale łatwo doprowadzić okna do zupełnej czystości. Tutaj widzimy alpinistów myjących okna w drapaczu chmur w samym centrum Moskwy, w ktorej znajduję się bardzo dużo taki drapaczy chmur. Cudowny pejzaż miejski na tym zdjęciu odbija się w szkle a przy okazji został uchwycony piękny zachód słońca.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.54.31

Nowy świat

Mekong

Jak sądzicie, czy to zdjęcie nie jest wyjątkowe? Widizmy tu Deltę Mekongu a dokładniej rejon ujścia Mekongu do Morza Południowochińskiego. Jest to druga pod względem wielkości delta w Azji. Przyjmuje się, że delta Mekongu zaczyna się w okolicy Phnom Penh w Kambodży i dzieli następnie Mekong na dwie odnogi: Mekong i Tônlé Basăk. Na tym przepięknym zdjęciu zrobionym z góry widać kobietę zbierającą lilie wodne. Zdjęcie zrobione w Delcie Mekong w Wietnamie zostało przesłane przez wietnamskiego fotografa o przydomku helios1412. Zdobył on drugą nagrodę w kategorii “Ludzie” w międzynarodowym konkursie fotografii za pomocą dronów w 2017 roku.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.54.47

Mekong

Nie to co sądzisz

Jezioro Burke jest zbiornikiem wodnym słodkowodnym o powierzchni 218 akrów w hrabstwie Fairfax w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Położony jest w Parku Jeziora Burke – publicznym parku hrabstwa Fairfax. Właścicielem parku jest Fairfax County Park Authority. Wygląda na suchą i popękaną pustynię, ale to nic bardziej mylnego. Jest to bowiem tak naprawdę jezioro w Wirginii. Zdjęcie nazwane „Cracked Mud Boating” zostało zrobione przez członka rodziny podczas przejażdżki łodzią. JEst według nas wprost niesamowite.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.55.03

Nie to co sądzisz

Hipopotamy

Park Narodowy Serengeti to park narodowy położony w północno-zachodniej Tanzanii, w centralnej części równiny Serengeti, na wschód od Jeziora Wiktorii. Należy do największych i najbardziej chronionych obszarów naturalnych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Ta niesamowita scena przedstawia grupę hipopotamów pływających w błotnistych wodach na terenie tego Parku Narodowego. Hipopotamy podobnie jak ssaki półwodne, mają płetwiaste stopy, a ich oczy i uszy są umieszczone wysoko na głowach, co pozwala im płynąć pod wodą i nadal oddychać.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.55.18

Hipopotamy

Fort w Holandii

Co widzicie na tym zdjęciu? Ta twierdza nazywana się gwiazdą lub trace italienne. Jest fortyfikacją zbudowaną w stylu, który rozwinął się w epoce prochu strzelniczego kiedy pola bitew były okupowane przez armaty. Pierwsza fortyfikacja została wybudowana w tym stylu w połowie XV wieku we Włoszech. Średniowieczne fortyfikacje w kształcie kręgu okazały się zbyt słabe do odparcia wrogów. Były narażone na duże szkody bądź zniszczenia w wyniku ostrzału. Chociaż ten fort nie był używany już od wieków, służy on dziś jako muzeum historyczne i znajduję się w centrum małego miasteczka w Holandii. Wokół ścian fortu w kształcie gwiazdy rosną rzędy drzew, tworzące piękny, gęsty las.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.55.33

Fort w Holandii

Świątynia – lotos

Ta świątynia w kształcie lotosu to największa świątynia bahaistyczna w Indiach. Zlokalizowana jest w południowej części śródmieścia miasta Delhi. Została zbudowana w latach 1980–1986 według projektu zamieszkałego w Kanadzie architekta irańskiego pochodzenia – Fariborza Sahby. Od momentu otwarcia w 1986 została odwiedzona przez ponad 50 milionów osób. Świątynia przypomina kwiat w swojej całej okazałości, czyli w momencie kiedy otwarty. Ten kwiat jest w tamtych rejonach bardzo ważnym symbolem. Latanie dronami tuż po tym jak zostało zrobione to zdjęcie zostało nad świątynią zabronione.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.55.41

Świątynia – lotos

Humbak w oceanie

Długopłetwiec oceaniczny, czyli inaczej mówiąc humbak to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych w podrzędzie fiszbinowców. Jest jednym z większych fałdowców. Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 14–17 metrów długości i 30–45 ton masy. Nurek uchwycony na zdjęciu pływa w pobliżu tego majestatycznego wieloryba humbaka który jest zupełnie nieświadomy obecności tego małego intruza. Humbaki to niesamowite ssaki wodne, które żyją nawet do 50 lat. Ten obraz doskonale oddaje zwierzę w całej jego wielkiej okazałości.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.56.00

Humbak w oceanie

Islandia

Astronauci NASA przed rozpoczęciem misji Apollo musieli gdzieś ćwiczyć. Wybrali Islandię i nic w tym dziwnego, ponieważ przypomina ona inną planetę. Znajduje się tam 15 czynnych wulkanów i znajduję się na niej 250 miejsc z gorącymi źródłami, ponad 10 000 mniejszych i większych wodospadów i aż pięć lodowców. To spektakularne zdjęcie może wyglądać jak zrobione w kosmosie, ale tak naprawdę zostało zrobione właśnie na Islandii. Ten wyjątkowy obraz, będący częścią serii o nazwie „Elemental” zostało zrobiony z wysokości 1500 stóp nad linią rzeki.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.56.33

Islandia

Miasto Meksyk

Meksyk jest krajem pełnym czynnych wulkanów, które są niestety przyczyną poważnych wstrząsów sejsmicznych. Miasto Meksyk to gęsto zaludniona stolica Meksyku a zostało utworzone już w XIV wieku. Mieszka w nim 21 milionów mieszkańców, co czyni go najbardziej zaludnionym miastem na półkuli zachodniej. Na tym niesamowitym zdjęciu wyraźnie widzimy tysiące domów zbudowanych na wzgórzach miasta. Miasto położone jest na wysokości 2400 m n.p.m., co czyni z niego jedną z najwyżej położonych stolic na świecie. Jest miastem niezwykle zróżnicowanym: mieści się tu administracja państwowa, centra biznesowe, eleganckie dzielnice mieszkaniowe, ale także po prostu slamsy.a

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.56.47

Miasto Meksyk

Scena pustynna

Ar-Rab al-Chali to pustynia piaszczysta znajdująca się w południowej części Półwyspu Arabskiego na terytorium południowo-wschodniej Arabii Saudyjskiej oraz częściowo na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jemenu i Omanu. Jest ona największą pustynią piaszczystą na świecie. Ten przepiękny obraz to zdjęcie autorstwa Abdullaha Alnassara. Widać na nim wydmy Arabii Saudyjskiej uchwycone z lotu ptaka oraz karawany wielbłądów. A zdjęcie zawdzięczamy właśnie niesamowitej technologii robienia zdjęc za pomocą dronów.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.57.05

Scena pustynna

Hodowle kaczek

Przemysłowe farmy zwierząt to biznes którego nie należy papierać. Na zdjęciu widzimy jedną z takich farm. Z punktu widzenia eksportu drobiu najbardziej perspektywiczne są obecnie kraje Afryki oraz Azji. Jest to związane z jednej strony z rosnącą liczbą ludności na tych terenach a także rozowjem gospodarki w tych krajach. Właśnie hodowle kaczek są tam powszechnie znaną praktyką. Rolnicy używają ich na mięso, ale rownież jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na kacze pióra. Na tym pięknym zdjęciu uchwyconym przez dron hodowca kaczek spaceruje na terenie swojej farmy sprawdzając czy wszystko w porządku.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.57.17

Hodowle kaczek

Zdjęcie z lotu ptaka

I oto kolejne zdjęcie kiedy ponownie wracamy na Islandię. Drony najwyraźniej kochają robić na niej zdjęcia. Na Islandii natura, jakość życia, zorza polarna, język, jedzenie są podobno czymś niepowtarzalnym. Islandczycy są bardzo dumni ze swojego kraju i mają ku temu wiele powodów. Widzimy tu kompozycję dwunastu zdjęć zrobionych z dronów, które następnie zostały połączone w poniżej jedno – widoczne zdjęcie. Ten wspaniały kolaż zdjęć pokazuje fantastyczne piękno Islandii. Widoczny jest na nim krajobraz z wysokimi górami i niebieskimi rzekami. Nawet została uchwycona piękna tęcza.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.57.33

Zdjęcie z lotu ptaka

Jak z bajki

Włochy to duże państwo położone w Europie Południowej. Nie tylko charakteryzuje się niepowtarzalnym krajobrazem ale też najwspanialsza kuchnią i zabytkami. Włochy posiadają dwie duże wyspy: Sycylię i Sardynię. Są tak piękne, że jest to jedna z głównych destynacji tursytycznych na świecie. Ten cudownie żywy kolorystycznie krajobraz został wykonany w jednej z prowincji Włoch. Przedstawia on rozległe wzgórza i w oddali widoczne góry. To zdjęcie zrobione przez fotografa Santa Maddalena, zostało wykonane za pomocą drona oczywiście.

Zrzut Ekranu 2020 07 05 O 17.57.47

Jak z bajki

Reklama